تاثیر مهریه در ازدواج ها

تاثیر مهریه در  ازدواج ها

تعیین میزان مهریه خانم ها به نرخ روز، از جمله مواردی بوده که همواره مورد بحث و اختلاف و گمانه زنی ها میان مردم بوده است؛ دقیقا مانند محاسبه دیه در ماه های حرام که به گفته عوام، دو برابر و به گفته قانون و حقوقدانان، یک سوم به میزان دیه واقعی افزوده می شود…

 

تعیین مهریه به نرخ روز، از جمله مواردی است که هیچ گاه اطلاع رسانی دقیق و شفافی در باب آن نشده و همگان از چگونگی محاسبه آن، بی اطلاع هستند و گاه این ناآگاهی، موجب دلگیری و سوءبرداشت هایی میان مردم و شهروندان شده است.

به گزارش بانکی دات آی آر«تابناک» اجتماعی، اقدام به انتشار جدول و چگونگی دقیق محاسبه مهریه کرد تا هم اطلاع رسانی دقیق در این باره انجام گیرد و هم آقایانی که قصد جدایی از همسر خود را دارند، از پیامدهای این کار آگاه باشند!
در نامه ای که معاون اقتصادی رئیس کل بانک مرکزی برای مدیر حوزه ریاست قوه قضاییه فرستاده، جدول شاخص سالانه جهت محاسبه مهریه وجه رایج ممکلت درج شده تا به این وسیله تعیین تکلیف کرده و برای دستگاه های زیرمجموعه قوه قضائیه نیز ارسال و اجرایی شود.

متن کامل نامه و شیوه دقیق محاسبه ارزش مهریه به نرخ روز، به شرح زیر است:

معاون اقتصادی رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
حسین قضاوی
نحوه محاسبه ارزش مهریه وجه رایج کشور
بر اساس ماده ۲ آیین نامه اجرایی قانون الحاق یک تبصره به ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی مصوب مورخه ۱۳/ ۲/ ۱۳۷۷ هیأت محترم وزیران، نحوه محاسبه ارزش فعلی مهریه به ترتیب ذیل می باشد:
مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × عدد شاخص در سال قبل ÷ عدد شاخص در سال وقوع عقد = ارزش مهریه در حال حاضر
به طور مثال اگر ازدواج با مبلغ مهریه دویست هزار ریال در سال ۱۳۵۲ تحقق یافته و قرار باشد مبلغ مذکور در حال حاضر تأدیه گردد، برای محاسبه مبلغ مهریه در حال حاضر (سال ۱۳۸۹) از رابطه ذیل استفاده می گردد:
مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × عدد شاخص در سال ۱۳۸۸ ÷ عدد شاخص در سال ۱۳۵۲ = ارزش مهریه در حال حاضر (سال ۱۳۸۹)
بر اساس رابطه فوق و با توجه به اعداد شاخص که در جدول پیوست آمده است:
ارزش مهریه در حال حاضر (سال ۱۳۸۹) = ۲۰۰۰۰۰ ریال × ۰۳٫ ۲۰۳ ÷ ۴۷٫ ۰= ۷۴۵٫ ۳۹۵٫ ۸۶
در نتیجه مهریه قابل پرداخت در سال ۱۳۸۹ (زمان تأدیه) معادل۷۴۵٫ ۳۹۵٫ ۸۶ ریال می باشد. بدیهی است که تا سال ۱۳۸۹ به پایان نرسد، صورت کسر فوق، شاخص سال ۱۳۸۸ یعنی عدد ۰۳٫ ۲۰۳ خواهد بود و بعد از اتمام سال ۱۳۸۹ و ورود به سال ۱۳۹۰ شاخص سال ۱۳۸۹ جایگزین شاخص سال ۱۳۸۸ خواهد گردید.

 

/ 0 نظر / 21 بازدید