ازدواج و طلاق باعث افزایش وزن می‌شود

انجمن جامعه‌شناسی آمریکا در مطالعه‌ای که بر روی ده هزار و ۷۱ نفر از داوطلبان انجام داد، به این نتیجه رسید که احتمال افزایش وزن افراد، تا دو سال پس از آغاز یا پایان زندگی مشترک با یک سیر جهشی مواجه است.
 
نتایج تحقیق یک موسسه آمریکایی حاکی از آن است که ازدواج و طلاق، می‌تواند موجب افزایش وزن افراد شود.

به گزارش بی بی سی، انجمن جامعه‌شناسی آمریکا در مطالعه‌ای که بر روی ده هزار و ۷۱ نفر از داوطلبان انجام داد، به این نتیجه رسید که احتمال افزایش وزن افراد، تا دو سال پس از آغاز یا پایان زندگی مشترک با یک سیر جهشی مواجه است.

زنانی که تازه ازدواج می‌کنند بیشتر با خطر افزایش وزن روبرو هستند.

محققان دانشگاه اوهایو که در این تحقیق شرکت داشته‌اند می‌گویند در برخی موارد این افزایش وزن می‌تواند سلامتی فرد را با خطر جدی مواجه کند.

در این تحقیق تغییرات در نسبت قد به وزن (شاخص توده بدنی) در داوطلبان بین سال‌های ۱۹۸۶ تا ۲۰۰۸ میلادی و ارتباط این شاخص با وضعیت تاهل آنها مورد بررسی قرار گرفت.

محققان نسبت قد به وزن افرادی را که تازه ازدواج کرده و یا طلاق گرفته بودند، با افراد مجرد و یا کسانی که بیش از دو سال از ازوداج آنها می‌گذشت مقایسه کردند.

ازدواج و طلاق؛ تغییر عمده در شیوه زندگی

حتی پس از صرف‌نظر کردن از تاثیر متغیرهای وضعیت بهداشت، میزان تحصیلات، وضعیت اشتغال، فقر و بارداری در افراد، مشاهده شد که احتمال افزایش وزن در کسانی که تازه ازدواج کرده و یا طلاق گرفته‌اند بسیار زیاد است.

احتمال افزایش وزن به میزان کم، در زنانی که تازه ازدواج کرده‌اند تا ۳۳ درصد افزایش می‌یابد. در عین حال خطر افزایش وزن به مقادیر زیاد، در چنین افرادی تا ۴۸ درصد بالا می‌رود.

در زنانی که تازه از همسران خود جدا شده‌اند، ۲۲ درصد احتمال افزایش وزن به میزان اندک مشاهده شده است.

احتمال افزایش وزن به میزان کم در مردانی که تازه ازدواج کرده‌اند تا ۲۸ درصد افزایش می‌یابد. اما احتمال چنین مسأله‌ای در مردان پس از طلاق، ۲۱ درصد است.

محققان در این مطالعه چنین نتیجه‌گیری کرده‌اند که تمامی تغییرات در وضعیت تاهل افراد، می‌تواند موجب تغییرات ناگهانی هرچند اندک، در وزن این افراد شود.

دمیتری تامین، محقق ارشد در این تحقیقات می‌گوید: "در زنان ازدواج می‌تواند موجب وزن را به انداز‌ه‌ای افزایش دهد که سلامتی آنها را به خطر بیاندازد".

هلن رایلی، از موسسه خیریه بریتانیایی تغذیه در تشریح دلایل این موضوع می گوید: "این مساله در زندگی افراد تغییرات جدی ایجاد می کند. طلاق یا ازدواج می تواند موجب تغییرات شرایط زندگی آنها شود و بر نوع تغذیه شان اثر بگذارد".

اما خانم رایلی چنین نتیجه‌گیری می‌کند که افراد مختلف با مسأله ازدواج و طلاق به شیوه‌های متفاوتی برخورد می‌کنند و حتی به گفته او این تغییرات می‌تواند در زندگی بعضی از افراد تاثیرات مثبتی بر جای بگذارد.
/ 2 نظر / 17 بازدید
h

سلام خوبي ؟ وبلاگ زيبايي داري اتفاقا من يه سايت دارم که خوشحال ميشم باهات تبادل لينک بکنم . اگر تو هم مايل بودي منو به اسم بهترين هاي ايران لينک کن و بهم بگو تا منم با افتخار لينکت کنم www.bestiran.ir

سارینا

اسمش را میگذاریم؛دوست مجازی اما آنسو یک آدم حقیقی نشسته . . خصوصیاتش را که نمیتواند مخفی کند ...وقتی دلتنگی ها و آشفتگی هایش را مینویسد وقت میگذاردبرایم، وقت میگذارم برایش . . نگرانش میشوم دلتنگش میشوم . . وقتی درصحبت هایم،به عنوانِ دوست یاد میشود مطمئن میشوم که حقیقی ست . . هرچند کنارهم نباشیم هرچند صدای هم راهم نشنیده باشیم، من برایش سلامتی و شادی آرزو دارم هرکجا که باشد --- پس دوست من در دنیای مجازی دوستت دارم www.talarank.com سایت افزایش بازدید ثبت نام کن سایت ما رو لینک کن 300 تا بازدید رایگان جایزه بگیر+ vpn رایگان!!!