فرشتگان ترس; زنان در سینمای وحشت

ژانر وحشت، هر چند که گاهی مورد بی مهری منتقدان و محافل بررسی سینما قرار می گیرد اما با این وجود یکی از معتبرترین و پر طرفدار ترین دسته های سینمایی محسوب می شود. این ژانر دقیقا مانند رودخانه های طلاخیز آمریکا در زمان کابوی ها بوده در آنجا مردم فقیر همه به سرزمین آمریکا مهاجرت می کردن و روزها به رودخانه ها میرفتند و خطر می کردند و در کف روزخانه سنگ های بی ارزش را وارسی می کردند تا مگر ذره ای کوچم طلا بیابند و گاهی این جستجو ها منجر به یافت معادن می شد. در باره سینمای وحشت هم وضع به همین شکل خواهد بود میرویم و با درد سر های فراوان در میان سیل فیلم های وحشت که هر ماه وارد سینماها می شود جستجو می کنیم و برای دیدن هر فیلمی خطر می کنیم تا در نهایت یکی از آنها خوب باشد و درخشش (شاینینگ استنلی کوبریک) از آب در آید وگرنه بقیه، همه سنگلاخ ها و سنگریزه های بی ارزش بوده اند.
سینمای وحشت هم مانند دیگر سینماهای حاضر دوران ما از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است. سفید، سیاه. خیر، شر و یا حداقل مهاجم و مدافع. در تمام مطالبی که درباره این سینما نوشته شده کاراکتر های مورد بررسی دراکولا، فردی، هانیبال و… بودند، یعنی طرف شر و مهاجم و هیچگاه آن طور که باید به مدافعین بها داده نشده و به آنها نپرداخته اند. اما آنها عنصری بسیار با اهمیت برای هر چه بهتر شدن اثر بوده اند به هیچ عنوان نمیتوان آثار زنی را که برای زندگی برای بقا و برای بچه اش بی هدف می دود، تلاش می کند و مبارزه می کند نادیده گرفت. حضور او ارزشمند و قابل اعتنا است بنا بر این قصد را بر ایم میگذاریم که در شب هالووین، شب جشنواره سینمای وحشت به این موضوع بپردازیم.

Janet Leigh را باید ملکه سینما کلاسیک وحشت بدانیم. اصلا شاید بتوان هر آن کس که در برابر دوربین آلفرد هیچکاک خودی نشان داده را لایق چنین صفتی بدانیم. او در لحظاتی از فیلم سایکو (Psycho) به تنهایی ما را ترساند و بر جای خود میخکوب کرد. حالا دختر او این وظیفه را به عهده گرفته است. ترساندن بینندگان. Jamie Lee Curtis بازیگری است که در دنیای وحشت جایگاهی برای خود یافته او اولین بار این نام را در فیلم هراس انگیز هالووین در سال ۱۹۷۸ جستجو کرد. در این فیلم او در نقش Laurie Strode حاضر شدو الیبته این نقش را تنها در هالوین ایفا نکرد او در سری فیلمهای هالووین و چند فیلم دیگر مانند Boogeymen: The Killer Compilation نقشش را تکرار کرد. بازی در سینمای وحشت را ادامه داد تا آنکه در دهه ۸۰ به بازی در چند فیلم معمولی از این دسته روی آورد که میشود گفت تا حدودی علاقه مندانش را ناامید کرد. در این سالها او در فیلمهایی چون Prom Night وTerror Train و The Fog بازی کرد. در سال ۱۹۹۸ او نقش قدیمی خود در فیلم هالووین را تکرار کرد. این فیلم Halloween H2O: 20 Years Later نام داشت که در آن کورتیس به علاقه مندانش نشان داد که هنوز میتواند آثار خوب را بازی کند و فیلمهای احمقانه قبلی تنها بخشی از تجربه های حرفه ای بودند.
Heather Donahue کسی که در سال ۱۹۹۹ در فیلمی با عنوان The Blair Witch Project بازی کرد و توانست که بینندگان فیلم را در گوشه صندلی هایشان حبس کند. بعد از این همه سال هنوز به جرات می توان گفت که بینندکان آن فیلم چهره ای را که Donahue از خود ارائه داد را فراموش نکرده اند. او نقش کسی را بازی می کند که در پی ساختن یک مستند است و در این مسیر اتفاقاتی رخ میدهد.

Shelley Duvall هم از آن شیرزنانی است که قهرمان اثری کامل در زمینه فیلمهای ترسناک شد. او در اثر کوبریک، درخشش در کنار جک نیکلسون یک جفت عالی از آب در آمدند. در آن فیلم او در نقش وندی بازی کرد زنی که برای بقای خود و کودکش مجبور بود تا از دست شوهر روانی اش فرار کند. زیبایی و شجاعتش زمانی مشخص شد که توانست زنده از هتل فرار کند.
درست است که در معرفی اولین شخصیت این مقاله به نام Janet Leigh اشاره کردیم اما او در سینمای وحشت آنقدر معتبر است که باید کامل تر به او پرداخت. نام او گره خورده است با سینما کلاسیک آن هم از نوع وحشتش. او را بدون در نظر گرفتن سایکو نمی توان در نظر آورد. میتوان گفت که بعد از آن فیلم جانت دیگر در فیلم وحشتنام درجه یکی بازی نکرد. او در چند فیلم در کنار دخترش حاضر شد اما آن فیلم ها اعتباری چون Janet Leigh نداشتند.
برای دوستداران سینمای وحشت Sarah Michelle Gellar چهره ناشناخته ای نیست او را میتوان در سینما ترس سالهای اخیر به راحتی پیدا کرد. او I Know What You Did Last Summer را در سال ۱۹۹۷ بازی کرد، سپس در همان سال فیلم جیغ دو را در کارنامه اش ثبت کرد. سال ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ سالهای خوب او بودند ک در باز سازی فیلم کینه ۱ و ۲ حضور داشت او کینه ۳ را هم در کارنامه خواهد شداشت و در حال حاضر درگیر آن پروژه است.

/ 0 نظر / 17 بازدید